Wigilia mieszkańców Miasta i Gminy Sanniki

Sannicka wigilia z laureatami konkursu


Grudzień to taki wyjątkowy miesiąc nie tylko na rodzinne świętowanie, ale też wiele innych spotkań opłatkowych. Tradycją kilkuletnią jest organizowanie spotkania wigilijnego mieszkańców Miasta i Gminy Sanniki w miejscowym XVIII-wiecznym pałacu. Tego dnia występują również laureaci konkursu pod tytułem „Pałacowe kolędowanie”.

Salę koncertową i przyległą lustrzaną zapełnili nie tylko uczestnicy konkursu i ich najbliżsi. Było wielu gości, w tym księża z zaprzyjaźnionych parafii – ks. dziekan Stanisław Dujka i ks. Grzegorz Kucharewicz Zaszczycili nas swoją obecnością burmistrz Gabriel Wieczorek i radni miasta gminy Sanniki z przewodniczącym Jerzym Jabłońskim, sołtysi i koła gospodyń wiejskich, dyrektorzy instytucji i jednostek gminnych.

Pomocni ludzie
Bardzo ważne przy okazji spotkania wigilijnego było wsparcie sponsorów: Samorządu Województwa Mazowieckiego, GOPS-u Sanniki, GS-u Słubice, Tęczowego Ogrodu – Wasilewscy z Brzozowca, Spółki Gram Sadeccy z Płocka, firmy La Trattoria – Grzegorz Jóźwiak, firmy EHO Elżbieta Horodyska-Olczak z Sannik, Kół Gospodyń Wiejskich z Sannik, Lwówka i Aleksandrowa i Daniela Dęgusa, którego foto budka cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Muzyczne akcenty
Klimatyczny wieczór rozpoczęła Orkiestra OSP Sanniki pod batutą Waldemara Kidziuna i kierownictwem Romana Grochowskiego. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem pałac wypełniły dźwięki znanych i lubianych utworów – Mary Christmas, Jest taki dzień i Bracia patrzcie jeno…
Po słowach wstępu na scenie stanął tercet z Ogniska Muzycznego w składzie: Iga Mąka – fortepian, Michalina Ambroziak – keyboard, Oliwier Siedlarek – akordeon. Potem kolejno prezentowali się laureaci konkursu, podkręcając wyjątkowość przedświątecznej atmosfery. Wszyscy, od najmłodszego przedszkolaka – Olgi Zalewskiej, na dorosłej Wioli Taran kończąc, zachwycili zebranych, jak wcześniej komisję konkursową. Gromkie brawa najdobitniej o tym świadczyły.

Kolejna edycja
To była już IV edycja konkursu kolęd i pastorałek. Jego formuła nieco ewoluuje, więc w tym roku był otwarty dla każdego, stąd też 85 wykonawców w różnym wieku. Reprezentowali oni gminy Rybno i Iłów oraz miasto i gminę Sanniki. Zaproszenie do prac w komisji konkursowej przyjęli: prof. Anna Jeremus-Lewandowska z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Ewa Murzynowska z Państwowej Szkoły Muzycznej im St. Moniuszki w Gąbinie, Stanisława Ambroziak - kierownik Ogniska Muzycznego w sannickim pałacu, Maria Fudała – przedstawiciel sannickiego Koła TiFC, Karolina Czarkowska – Urząd Miasta i Gminy Sanniki, Jolanta Róg jako Przedstawiciel Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina. W każdej z kategorii zależnej od wieku wykonawcy, przyznane zostały I, II i III miejsca oraz wyróżnienia. Lista laureatów została zamieszczona na stronie www.ecasanniki.pl oraz https://www.facebook.com/ecasanniki
Dodatkową, specjalną nagrodą w postaci wywiadu w Katolickim Radiu Diecezji Płockiej uhonorowano Olgę Zalewską, Annę Karwowską i Annę Szymańską.

Życzenia i opłatek
Skoro spotkanie wigilijne, to były i życzenia. Tradycyjnie spokojnych, zdrowych świąt i pomyślności w nowym roku życzył burmistrz Gabriel Wieczorek i przewodniczący Jerzy Jabłoński, w imieniu całego zespołu pałacowego dołączył do nich dyrektor Waldemar Szymski. Krótka modlitwa i poświęcenie opłatka było już dziełem proboszcza Dujki, a życzenia złożył też ksiądz Kucharewicz.
Dzielenie opłatkiem i poczęstunek wigilijny połączyły się z kuluarowymi rozmowami i życzeniami. W międzyczasie można było kupić wyjątkową ozdobę świąteczną lub nietuzinkowy prezent w stoisku Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie.

Foto budka z Mikołajem
Dopełnieniem tego niedzielnego popołudnia był święty Mikołaj, który częstował cukierkami i pozował do zdjęć, nie tylko z najmłodszymi. Ogromnym powodzeniem cieszyła się foto budka Daniela Dęgusa, która dosłownie była oblegana przez uczestników spotkania. Każdy chciał mieć pamiątkowe zdjęcie w intrygującym nakryciu głowy i najlepiej z Mikołajem w tle. Śmiechu i zabawy było co niemiara.

Zaproszenie
Najbliższe spotkanie w sannickim pałacu już w środę, 19 grudnia o godzinie 17. Na opłatek, symboliczny poczęstunek wigilijny i wspólne kolędy zaprasza Dyskusyjny Klub Książki. Wstęp oczywiście wolny.

Monika Gadzińska

 

KUP BILET NA KONCERT