Otwarcie Pałacu

Pałac w Sannikach otwarty

20 września 2014 roku Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina w Sannikach został oficjalnie udostępniony do zwiedzania. Zakończona została realizacja projektu „Rewaloryzacja Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

Uroczystości rozpoczął pokaz multimedialny na elewacji pałacu, prezentujący historię Sannik ze szczególnym uwzględnieniem okresu po powstaniu budowli, włączając w to pobyt Fryderyka Chopina w 1828 r. Był to jeden z elementów spektaklu zatytułowanego „Chopin światłem malowany”. Całość uzupełnił występ aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku i Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki”.

Po zakończeniu spektaklu głos zabrali gospodarze uroczystości, czyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wójt gminy Sanniki Gabriel Wieczorek i dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach Monika Patrowicz. Zaraz potem włączony został specjalnie przygotowany reflektor, który ma utożsamiać Sanniki z bezpieczną przystanią dla artystów i twórców.

Clou imprezy stanowił występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” koncert Stanisława Soyki i jego zespołu.

Zaraz po zakończeniu spektaklu „Chopin światłem malowany” zostały otwarte podwoje pałacu, w którym można było podziwiać m.in. oryginalne polichromie z XVIII i XIX w., fortepian, na którym według przekazów ustnych i pisemnych budowniczych obiektu – rodziny Pruszaków, grywał Fryderyk Chopin, a także wystawę „Byłem wówczas w Sannikach u Pruszaków. Sanniki, Pruszakowie, Chopin”. Specjalnie na okoliczność uroczystości w ekspozycji znalazły się dwa wysokiej klasy eksponaty – księga gości pałacu myśliwskiego książąt Radziwiłłów w Antoninie, wypożyczona z Zamku Królewskiego w Warszawie oraz rysunek autorstwa Fryderyka Chopina przedstawiający Samuela Bogumiła Lindego z Muzeum Malczewskiego w Radomiu. W sali koncertowej wyświetlany był film „Sanniki wczoraj i dziś”.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Sponsorami wydarzenia byli: PESA, Koleje Mazowieckie, Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy, Agencja Rozwoju Mazowsza, Warszawska Kolej Dojazdowa, MARS Polska, Pietrzak Holding, Orion Ochrona.


 

  

 

  

  

 

 

KUP BILET NA KONCERT