DKK z Chopinem w tle

Wyjątkowym gościem październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w sannickim pałacu, był Antoni Grudziński. Jest on dyrektorem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, współpracującego z Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Ma na swoim koncie również wiele książek traktujących między innymi o muzyce, kompozytorach. Na nasze zaproszenie odpowiedział bez chwili wahania.

Zapowiadający się ciekawie wieczór ściągnął około 30 osób. Antoni Grudziński jest autorem wielu publikacji dotyczących wielkich muzyków, ale nas tego dnia najbardziej interesowała pozycja pod tytułem „Fryderyk Chopin. Przewodnik po życiu i twórczości.” Składa się ona z dwóch części – pierwszej, traktującej o życiu kompozytora i drugiej, gdzie muzykolog oprowadza czytelnika po utworach muzycznych. W wyjątkowo przystępny, nawet dla laika, sposób wyjaśnia kulisy powstawania poszczególnych utworów muzycznych, a także zasady ich tworzenia.

Jak zwykle towarzystwo było zróżnicowane wiekowo, ale wszyscy słuchali z zainteresowaniem. Przywiezione przez Antoniego Grudzińskiego płyty z muzyką klasyczną, trafiły po długim namyśle moderatorek, we właściwe ręce. Jeden album otrzymała młoda przedstawicielka sannickiego gimnazjum, kolejny - wytrwały członek DKK Sanniki, Andrzej Pachnicki, a trzeci grupa dziewcząt z MOW-Załusków, która pod opieką wychowawczyni Ewy Grzywacz przyjeżdża regularnie na wszystkie spotkania.

Miło było powitać kolejną grupę podopiecznych MOW, z polonistką Marianną Włodarczyk, która również zadeklarowała stałe uczestnictwo w klubie.

Blisko dwugodzinne spotkanie z Antonim Grudzińskim pokazało, że muzyka klasyczna wcale nie jest tylko dla wybranych, a słuchać i rozumieć ją może dosłownie każdy. Wystarczy oswoić na pozór skomplikowane terminy, a dźwięki fortepianu okażą się wyjątkowo przyjazne.

KUP BILET NA KONCERT