DKK 11.05.2016

DKK z historią w tle

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w nieco bardziej kameralnej scenerii, niż to inauguracyjne. W kwietniu spotkaliśmy się w sali koncertowej ze względu na recital naszego gościa – Joanny Rolewskiej. Artystka teatru Sabat i solistka tria muzycznego śpiewała piosenki Anny German, której historię opowiedziała Mariola Pryzwan w swojej książce pt. „Tańcząca Eurydyka”.

  

W minioną środę, 11 maja w czytelni Biblioteki Muzyczno-Etnograficznej im. Mateusza Glińskiego zasiadło kilkanaście osób. Być może właśnie to miejsce sprowokowało przekierowanie rozmowy z literatury na historię pałacu. Na życzenie klubowiczów moderatorka opowiedziała między innymi o związkach Sannik z Fryderykiem Chopinem i księgozbiorze po znanym muzykologu, który stał się zalążkiem biblioteki. Sympatyczne spotkanie przy kawie było też okazją do rozmowy o oczekiwaniach członków klubu. Każdy ma inne preferencje dotyczące literatury, każdy inaczej ją odbiera. Wiele osób potrafi i chce dzielić się wrażeniami z przeczytanych książek. Są też tacy, którzy wolą przeżywać wszystko bardziej skrycie. DKK są zarówno dla jednych, jak i drugich. Jak się bowiem okazuje, wszystkim potrzebne są spotkania i rozmowy, wymiana poglądów, nie tylko na temat konkretnej książki. Dziewczęta z Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie już drugi raz, choć w zmienionym składzie, przybyły do sannickiego pałacu na spotkanie klubu. Są wśród nich takie, które lubią nie tylko czytać, ale i całkiem nieźle piszą. Świetne jest to, że wiek dyskutantów jest zróżnicowany, więc i spojrzenie na wiele spraw bywa różne.

  

To nasze popołudnie miało też zaskakujący akcent. W pewnym momencie w pałacu pojawiła się kobieta, która urodziła się i mieszkała nieopodal, a ostatni raz w Sannikach była 60 lat temu. Przyjechała z Warszawy z synem, by pokazać mu wyjątkowe miejsca, które zapamiętała jako mała dziewczynka. Niesamowicie żywiołowa Grażyna Tarka, znalazła wspólne wspomnienia z niektórymi uczestnikami DKK. To, co wtedy opowiedziała, należy potraktować jako wstęp do spotkania w szerszym gronie. Zapowiedziany pokaźny zbiór zdjęć sprzed lat może stanowić niezłe zasilenie sannickich zbiorów.

  

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK Sanniki w środę, 8 czerwca, o godzinie 17.00. Miejscem będzie czytelnia pałacowej biblioteki. Przyjść do nas może każdy, kto chce porozmawiać przy kawie lub herbacie, podzielić się wrażeniami z lektury, czy po prostu posłuchać, o czym mówią inni. Wcześniej można wypożyczyć w Punkcie Informacji Turystycznej książkę „Tańcząca Eurydyka” Marioli Pryzwan lub „Białe walce” Jana Nowickiego. Liczymy też na to, że dowiemy się, jakie książki chcą czytać obecni i potencjalni uczestnicy DKK.

 

moderatorki DKK Sanniki – Monika i Ola

 

KUP BILET NA KONCERT