Młodzi tancerze w Sannikach


Mieliśmy przyjemność gościć w naszej nowej muszli koncertowej uczestników IV Powiatowego Festiwalu Tańca. Wystąpiły zespoły, pary taneczne i soliści z całego powiatu. Podczas Festiwalu miał miejsce również koncert galowy z okazji X- lecia Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny.

Było kolorowo i wesoło, choć chwilami bardzo poważnie. To wtedy, gdy trzeba było wyjść na scenę i pokazać, co się potrafi. Szczególnie, że w jury i na widowni siedzieli zacni goście – władze powiatu gostynińskiego, nauczyciele, trenerzy i rodziny występujących. Co prawda pogoda od rana straszyła, ale potem wyszło słońce i zrobiło się dużo przyjemniej. Profesjonalnie przygotowani młodzi tancerze pokazali klasę, ale jury musiało wybrać najlepszych.

Uczestnicy festiwalu prezentowali się w V kategoriach.
W tańcu nowoczesnym I miejsce zdobył Folk Dance Gąbin,
II - Ananasy z SP nr 3 w Gostyninie , a III – MCK Gostynin. 

Wśród zespołów ludowych I miejsce zdobył Ludowy Zespól Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny, zaś II miejsce ex aequo zdobyły Promyki Lucienia i Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca z Pacyny.

Kategoria III to taniec towarzyski. Tu najlepszymi okazali się Oliwia Kopeć i Mikołaj Osmolak. Na drugim miejscu uplasowali się Wiktoria Sitkiewicz i Kacper Maślankowski.

W tańcu towarzyskim wszystkie laury zebrały trzy panny Żakieta z UKS pasja Szczawin Kościelny: Aleksandra, Zuzanna i Marta.

Kategorię V stanowił break dance. Natalia Jaczyńska zajęła I miejsce, a II Jakub Wasilewski.

Dla wszystkich festiwalowych uczestników i gości zatańczył Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Sanniki.
Tak barwna muzycznie i wizualnie impreza zapewne stanowiłaby niezły bodziec dla Fryderyka Chopina, który przecież czerpał inspiracje z regionalnego folkloru mazowieckiego.
IV Festiwal Tańca Powiatu Gostynińskiego pokazał, jak wysoki poziom prezentują modzi tancerze be względu na to, czy tańczą w zespole, w parach czy solo. - To doskonała okazja dla tych dzieciaków, by mogły pokazać to, czego uczą się mozolnie cały rok - podsumował Andrzej Wiśniewski, naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Gostyninie.

Duet fortepianu z wiolonczelą.


Całkiem przyjemna słoneczna aura towarzyszyła kolejnemu koncertowi z cyklu „W krainie Chopina”. Wiele osób skusiła perspektywa spędzenia niedzielnego popołudnia z muzyką klasyczną, w tak klimatycznym miejscu, jak pałac w Sannikach. XIV już festiwal, organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego to liczne koncerty, które odbywają się w interesujących miejscach wokół Kampinoskiego Parku Narodowego.

W Sannikach wystąpiło dwoje znakomitych solistów: wiolonczelistka Izabela Buchowska i pianista Krzysztof Stanienda. Każde z nich może pochwalić się bogatym dorobkiem artystycznym wieloma nagrodami w muzycznych konkursach.

Izabela Buchowska występuje jako solistka i kameralistka w Europie i USA. Współpracowała z wieloma orkiestrami, m.in. Chelsea Symphony, Orkiestra Musica Viva w Moskwie, Kammerorchester Luebeck, Schleswig-Holstein Festival Orchestra oraz z polskimi orkiestrami symfonicznymi. Z kolei jako kameralistka koncertuje w różnych składach, wielokrotnie nagrywała muzykę do teatru, radia i telewizji. Muzyka współczesna stanowi dużą część jej repertuaru, często dokonuje prawykonań utworów młodych polskich kompozytorów, z których wiele jest jej dedykowanych, jest laureatem konkursów krajowych i zagranicznych. 


Krzysztof Stanienda to uzdolniony pianista młodego pokolenia, absolwent PSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Marii Palmowskiej-Guz oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina i klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. W 2012 roku ukończył Podyplomowe Studium Pieśni na UMFC w Warszawie, podczas którego miał okazję pracować z wieloma światowej renomy śpiewakami i pianistami. Krzysztof Stanienda jest współtwórcą zespołu Chopin Piano Quintet, z którym nagrywał dla firmy płytowej Musica Sacra muzykę polską. W 2010 roku dla Universal Music Polska wydana została kolejna płyta artysty nagrana wspólnie z Kamą Grott i Arturem Kasperkiem. W 2014 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Stasysa Vainiunasa na Litwie.
Współorganizatorami koncertu było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie i jego sannickie Koło oraz Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

Pierwsze malarskie szlify

 

Późnoletnia roślinność sannickiego parku i wdzięcznie podświetlone słońcem pałacowe mury dały wenę grupie malarzy, goszczących w zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach. To był II Plener Malarski „Sannickie inspiracje”, zorganizowany przez Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w partnerstwie ze  Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „SIERPECKIE PARTNERSTWO”.

Dom Pracy Twórczej, znajdujący się na piętrze pałacu, to również miejsce, sprzyjające artystom. Jak sama nazwa sugeruje, pracuje się tu doskonale, a jednocześnie wypoczywa bez zakłóceń. Dziesięcioro artystów z różnych miejsc Polski przez tydzień malowało sannickie krajobrazy. Mieliśmy przyjemność gościć:

  • Wojciecha Witkowskiego
  • Daniela Ratza
  • Nelę Lewandowską
  • Małgorzatę Górną – Saniternik
  • Maję Wojnarowską
  • Zofię Samusik – Zarembę
  • Elżbietę Kaniecką – Siegoczyńską
  • Barbarę Jachimowicz
  • Iwonę Motylewską – Białek
  • Mirosława Benedyktowicza

Z obecności malarzy skorzystali uczniowie pobliskich szkól, przedszkoli, a także seniorzy. Pod czujnym okiem fachowców od farb i pasteli powstały dzieła, które znajdą poczesne miejsce na wystawie poplenerowej wśród profesjonalnych obrazów. To były lekcje zupełnie inne, niż szkolne, a każdy z młodych malarzy starał się jak najlepiej wykonać swoją pracę.

Wystawa poplenerowa pod tytułem „Sannickie inspiracje” połączona zostanie z koncertem patriotycznym. Oprawa będzie doskonała, wystąpią bowiem: sopranistka Magdalena Idzik, bas baryton Robert Dymowski, skrzypek Maciej Przestrzelski i akompaniująca na fortepianie Monika Polaczek-Przestrzelska. Po koncercie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy. Zapraszamy 11 listopada na godzinę 14. Wstęp wolny.

Monika Gadzińska

Weekend za pół ceny

Weekend za pół ceny

Ogólnopolską akcję POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY zainicjowało Ministerstwo Sportu i Turystyki, a współorganizuje ją Polska Organizacja Turystyczna. Kolejny już rok Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach wpisuje się w ten projekt.

W dniach 6 i 7 października

Zwiedzanie pałacu 6 zł za bilet normalny i 3 zł za bilet ulgowy.

Są też bilety na koncert zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”, który zaprezentuje utwory muzyczne lat 50., 60. I 70. ubiegłego wieku.

W sobotę, 6 października, o godzinie 15 i 17

wszystkie bilety w cenie 7 zł

Niedziela w Sannikach - nagrody Marszałka i świetna muzyka


Przez ażurowe przęsła ogrodzenia sannickiego parku widać dużą grupę ludzi przed wejściem do pałacu. Wyraźnie na coś czekają, wśród nich Marszałek Adam Struzik, Monika Patrowicz dyrektor Europejskiego Centrum, burmistrz Gabriel Wieczorek i ksiądz dziekan Stanisław Dujka. Gościliśmy również przyjaciół z Holandii oraz Francji. Słychać dźwięki muzyki – to gra sannicka orkiestra strażacka pod batutą Waldemara Kidziuna, na scenę wchodzą średniowieczni rycerze.

Tak w Sannikach rozpoczęło się uroczyste nadanie praw miejskich. Inscenizacja opowieści o historii i współczesności Sannik w czterech scenach, przygotowana została przez grupę rekonstrukcji historycznej Daniela Sukniewicza, przy udziale Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Sanniki oraz orkiestry OSP Sanniki.

Dla potomnych
Burmistrz Gabriel Wieczorek odebrał akt nadania praw miejskich Sannikom, który przekazał do umieszczenia w kapsule czasu. Każda scenka kończyła się również włożeniem tam stosownego dokumentu, a całość umieszczona została w specjalnie przygotowanym otworze w ziemi przed głównym wejściem do pałacu. Zostanie on przykryty okolicznościową płytą, a tuba z dokumentami będzie stanowić doskonałe źródło wiedzy dla potomnych.

Nagrody
Ta ostatnia sierpniowa niedziela była też doskonałym momentem do wręczenia nagród, podziękowań i dyplomów uznania Marszałka. Medalami pamiątkowymi Pro Mazovia uhonorowani zostali: Monika Patrowicz – dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina, Gabriel Wieczorek burmistrz Miasta i Gminy Sanniki, Waldemar Kuciapski – przysięgły biegły sadowy, rzeczoznawca budowlany, Aleksandra Głowacka – przewodnicząca sannickiego koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, dyrektor GOK-u i kierownik RZPiT Sanniki do 2015 roku oraz Daniela Tomasik – emerytowany pracownik GOK-u i wieloletni członek Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Sanniki (od 1953 do 2013).
Dyplomy uznania z rąk Marszałka Struzika otrzymali pracownicy Centrum, a Monika Patrowicz podziękowała wszystkim wykonawcom i osobom związanym z ostatnimi inwestycjami prowadzonymi na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego. Wyróżniono także sannickie twórczynie ludowe za kultywowanie tradycji oraz przekazywanie cennej wiedzy następnym pokoleniom.

Wstęga w muszli koncertowej przecięta
To właśnie uroczyste oddanie muszli koncertowej po przebudowie stanowiło clou niedzielnej imprezy w Sannikach, która odbywała się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Symboliczną wstęgę przecięli: Adam Struzik, Monika Patrowicz, Gabriel Wieczorek, ks. Stanisław Dujka i tym samym muszla koncertowa oficjalnie została oddana do użytku.

Poważna inwestycja
Jesienią 2017 roku rozpoczęły się prace remontowe na terenie parku, w ramach projektu „Poprawa dostępności do oferty kulturalnej poprzez modernizację zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach”.
Dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej oraz samorządów, zmodernizowane zostało ogrodzenie Zespołu Pałacowo-Parkowego. Część litego muru zastąpiono ażurowymi przęsłami, przez które widać z zewnątrz piękną bryłę i elewację pałacu, a także przestrzeń parkową.
Wspomniany wyżej projekt objął również przebudowę muszli koncertowej wraz z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem. – Ten obiekt, niezbędny do realizacji wielu koncertów i innych imprez plenerowych, jest teraz o wiele bardziej funkcjonalny, ma bardziej odpowiednie zaplecze socjalne dla artystów i zadaszoną scenę – tak w skrócie opisuje nową inwestycję dyrektor Centrum. Całkowita wartość projektu wyniosła 6 119 620,38 zł. Środki z budżetu Unii Europejskiej w wysokości 3 280 170,58 zł, stanowiły 74,57%. Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał dotację wynoszącą 2 612 387,84 zł, a Miasto i Gmina Sannik - 221 543,00 zł. Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina dołożyło 5 518,96 zł.

Dla ciała i ducha 
Po oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na zaproszonych artystów. Program poprowadziła znana i lubiana Olga Bończyk.
Z półgodzinnym recitalem fortepianowym wystąpił Takashi Yamamoto, japoński pianista, urodzony w roku 1983 w Nagano. Naukę gry na fortepianie rozpoczął mając zaledwie pięć lat. Już jako uczeń zdobywał znaczące nagrody i wyróżnienia.
Jeszcze w sali koncertowej pałacu bawił gości kwartet Obsession, w którym 
na skrzypcach grają Kamila Szalińska-Bałwas i Agnieszka Kłosiewicz, Aleksandra Świdzińska-Kubicka na altówce i Justyna Meliszek na wiolonczeli. Zjawiskowe dziewczyny zabrały widzów w niezwykłą muzyczną podróż. Energetyczny występ, pełen humoru
i niespodziewanych akcji, połączony 
z klasyczną muzyką skrzypcową, nieco zaskakiwał, ale przede wszystkim świetnie bawił.
Kolejne spotkania z muzyką odbyły się już w muszli koncertowej, gdzie na trzech młodych, utalentowanych tenorów czekali ich fani. Ci, którzy mieli przyjemność obejrzenia występu tercetu Tre Voci po raz pierwszy, z pewnością czuli niedosyt, podobnie, jak ich zdeklarowani wielbiciele. Voytek Soko-Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj po raz kolejny pokazali klasę.
Wszystkie niedzielne wydarzenia połączone były z obchodami 50. Niedzieli Sannickiej, więc nie mogło zabraknąć tradycyjnych regionalnych występów. 
Na scenie zaprezentowały się więc zespoły Grzybowianki i Sanniki. Publiczność tu również odczuła niedosyt tego rodzaju tańców i muzyki.
Wreszcie przyszedł czas gwiazdy wieczoru, czyli Krzysztofa Cugowskiego i jego zespołu. Wytrawni muzycy zagrali w składzie: Jacek Królik – gitara, Cezary Konrad – perkusja, Robert Kubiszyn – bas oraz Tomasz Kałwak – instrumenty klawiszowe. Charakterystyczny głos Cugowskiego i perfekcyjny występ zespołu trafiły w gusta widowni i tej młodszej, i tej starszej. 
Podsumowaniem wieczoru był pokaz laserów i fajerwerków. Współfinansowana przez samorząd województwa mazowieckiego impreza trwała niemal do północy, goście zwiedzali pałac tego dnia bezpłatnie, a stoiska twórców ludowych i tradycyjne przy takich okazjach inne kramy też cieszyły się powodzeniem.

Monika Gadzińska
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

"Wakacje na miarę Chopina".

W ostatnią niedzielę, 12 sierpnia w pałacu sannickim odbył się kolejny koncert z cyklu „Wakacje na miarę Chopina”. Tym razem nasza scena należała do dwóch utalentowanych pianistek.

Jako pierwsza wystąpiła młodziutka Ania Księżarczyk, która jest laureatką I Festiwalu Pianistycznego „Dźwięki Mazowsza”. Ania uczy się w V klasie, III grupy w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści w Chrzanowie. Mimo młodego wieku zaprezentowała się wspaniale, wykonując między innymi utwory Fryderyka Chopina.

Druga pianistka Dominika Szlezynger jest absolwentką studiów pianistycznych na wydziale instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła również studia podyplomowe w Haute Ecole de Musique w Genewie. Artystka jest finalistką wielu konkursów pianistycznych: międzynarodowego konkursu w Tournai w Belgii, konkursu w Gussago-Brescia we Włoszech oraz w Międzynarodowego Konkursu Rassegna Mendelssohn w Alassio. W czasie niedzielnego koncertu wykonała kompozycje Franciszka Liszta, Ignacego Jana Paderewskiego oraz oczywiście Fryderyka Chopina.

Na koncert przybyło wielu gości, którzy nagrodzili obie pianistki gromkimi oklaskami. Mamy nadzieję, że ostatni koncert z cyklu „Wakacje na miarę Chopina”, który odbędzie się w następną niedzielę będzie tak samo udany.

Zapraszamy również w sobotę 18 sierpnia do naszej altany grillowej na Potańcówkę i Biesiadę Mazowiecką.

Wydarzenia są współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wstęp wolny.

Agnieszka Rygielska
Europejskie Centrum Artystyczne 
im. Fryderyka Chopina

 

Chopin i Norwid dwa bratanki

Koncert chopinowski w sannickim pałacu to muzyka klasyczna przeplatana słowem. Ten recital fortepianowy był wyjątkowy, ponieważ przypadł w 190. rocznicę pobytu Fryderyka w Sannikach. Młody pianista, Rafał Mokrzycki, zagrał utwory wielkiego kompozytora, m.in. mazurki, nokturny i ballady. Ten młody, utalentowany muzyk jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Jerzego Sterczyńskiego. Utytułowany artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno jako solista, jak i kameralista. Występował m.in. w Chinach, Austrii czy na Malcie. Jego bogaty repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność. Z ust towarzyszącego mu Dariusza Kowalskiego usłyszeliśmy strofy Cypriana Kamila Norwida. Aktora możemy oglądać na deskach teatralnych, szczególnie Teatru Nowego w Łodzi, z którym jest związany od roku 1998. Gra w filmach i produkcjach telewizyjnych, jest też świetnym dubbingowcem.
Po występach przenieśliśmy się na piętro pałacu, by zainaugurować wystawę Małgorzaty Heintze-Paszkowicz – malarki, która w swych pracach ukazała przede wszystkim rozmaite odsłony twarzy Fryderyka Chopina i osób z jego najbliższego otoczenia. Obrazy można oglądać do końca sierpnia.

Klaudia Rymarkiewicz
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

 

Biesiady czas…


Pogoda na sobotnią potańcówkę, 28 lipca była wręcz wymarzona. Altana grillowa nieopodal sannickiego pałacu zapraszała wszystkich do wspólnych tańców i śpiewów. Godzina 19 sprzyjała tym, którzy żniwowali, ale mimo ogromu pracy znaleźli czas na odpoczynek. Organizator, czyli Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina zapewniło kociołek zupy na dobry początek, a zespół Maxi Play świetną muzykę taneczną. Repertuar był różnorodny, więc każdy z uczestników był usatysfakcjonowany. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, aż żal było się rozstawać. Biesiadnikom dopisywał dobry nastrój i pozytywna energia.
Następna i zarazem ostatnia, w tym sezonie biesiada mazowiecka z potańcówką już 18 sierpnia. Można zabrać z sobą prowiant, by na rozpalonym grillu upiec coś dobrego. Cykl letnich potańcówek współfinansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego. 
Wstęp na wszystkie potańcówki wolny – Zapraszamy!

Iść w stronę słońca


Ostatni weekend lipca za nami i choć wielokrotnie zapowiadało się na burze, dominowały słońce i letni deszcz. Niedziela minęła niezwykle szybko i sympatycznie, dzięki gościom sannickiego pałacu - zespołowi 2plus1. To grupa z bogatym dorobkiem muzycznym, która w 2016 r. obchodziła 45-lecie istnienia. Aktualnie zespół występuje w składzie: Cezary Szlązak – piano, wokal, Urszula Blaszyńska – wokal główny, Michał Król – gitara solowa, chórek, Tomasz Kosiarkiewicz – klawisze, wokal, Adam "Blacha" Blaszyński – perkusja. Usłyszeliśmy wiele znanych utworów, m.in. „Windą do nieba”, „Wstawaj szkoda dnia” czy „Choć pomaluj mój świat”. Starsi nucąc piosenki, wspominali lata młodości, a młodsze pokolenie z uwagą poznawało nowe brzmienia. Rozmowa z artystami i pamiątkowe zdjęcia były miłym zwieńczeniem drugiego już koncertu, z cyklu „Smaki muzyki” współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W niedzielę, 5 sierpnia zapraszamy na cykliczny koncert chopinowski. Tradycyjnie godz. 14, sala koncertowa pałacu. Na fortepianie zagra Rafał Mokrzycki, a towarzyszyć poezją mu będzie aktor Dariusz Kowalski.