Sanniki w Łodzi

To było wielkie wydarzenie w łódzkim Centrum Handlowo-Rozrywkowym Sukcesja. Wystawę „Sanniki. Na strunach historii” z 39 zdjęciami dużego formatu pokazanymi na sztalugach i kolejnymi na wielkim ekranie zorganizowało stowarzyszenie Foto Humanum. Partnerami tego wernisażu byli Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Henryka Wieniawskiego, fundacja Artyści dla Olinka, Radio Łódź, Plaster Łódzki, łódzka Palmiarnia.

Ta wyjątkowa wystawa fotografii to rezultat pleneru fotograficznego, który odbył się w kilku etapach w Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach. To wyjątkowe miejsce na Szlaku Chopinowskim, z historycznie oryginalnym XVIII-wiecznym pałacem, w którym mieszkał i komponował Fryderyk Chopin. Autorami zdjęć, wykonanych w blisko 11-hektarowym parku oraz w klimatycznych wnętrzach pałacu są członkowie Foto Humanum: Katarzyna Turkowska, Natalia Zdziebczyńska, Lidia Zysiak, Janusz Adryjańczyk, Jacek Jerominko, Jacek Rutkowski, Wiktor Sawiuk, Jan Konrad Soborowski i Janusz Stasiak. To właśnie oni gościli w Domu Pracy Twórczej i spędzili wiele czasu szukając najlepszych ujęć, ścigając się z promieniami słońca czy szybko opadającą mgiełką. Rezultat prac fotografików można było oglądać w sali wystaw czasowych sannickiego pałacu, teraz stanęła ona w łódzkiej Sukcesji. A wciąż słychać pytania z różnych miejsc o możliwość wystawienia tych świetnych prac. Wernisażowi towarzyszył występ Oliwii i Anieli, młodych i bardzo zdolnych gitarzystek, uczennic Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Pięknie wydany katalog z wystawowymi pracami stanowił kolejny miły akcent łódzkiej wystawy.

Dyrektor Monika Patrowicz i Krzysztof Sobociński, koordynator plenerów, uczestniczyli w wernisażu jako przedstawiciele Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Bo właśnie w na terenie tej jednostki kultury powstały wystawowe fotografie, które w łódzkiej Sukcesji można oglądać do połowy października.

Monika Gadzińska
Europejskie Centrum
im. Fryderyka Chopina
w Sannikach

KUP BILET NA KONCERT