Polsko-holenderski duet fortepianowy w Sannikach

Ostatni weekend w Sannikach upłynął pod znakiem Europejskich Dni Dziedzictwa. Oznacza to, że zarówno w sobotę, jak i niedzielę wstęp do pałacu był wolny. W niedzielne popołudnie w pałacowej sali koncertowej wystąpił duet fortepianowy w składzie Justyna Jarząb i Ineke Hellingman. Był to koncert w ramach XIII festiwalu „W krainie Chopina”, a jego współorganizatorzy to Towarzystwo im. Kazimierza Wiłkomirskiego, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie wraz ze swym sannickim Kołem oraz Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Patronatem objął wójt gminy Sanniki Gabriel Wieczorek.

W sobotę, 16. niedzielę 17. września zabytkowy pałac w Sannikach można było zwiedzać bez wcześniejszego opłacania biletów. Na gości czekał przewodnik, który opowiadał o historii tego miejsca, kolejnych właścicielach dóbr sannickich, pobycie tu Fryderyka Chopina. Najmłodsi, których w te dni również nie brakowało, dowiedzieli się, jakie były ulubione potrawy i napoje kompozytora, czym się interesował podczas wakacji. Dużym powodzeniem cieszyły się nakrycia głowy z XVIII wieku, które chętnie przymierzały nie tylko dzieci, ale też i dorośli. Wiele osób przybyło też specjalnie na niedzielny koncert duetu fortepianowego po nazwą Pneuma Duo. Tworzą go dwie młode pianistki - Justyna Jastrząb i Ineke Hellingman. Spotkały się w Hogeschool van Kunsten w Rotterdamie (Holandia) na studiach magisterskich w klasie wybitnego francuskiego pianisty i dyrygenta Jean- Bernarda Pommier'a. Doskonaliły swoje umiejętności m.in. w klasach mistrzowskich: Tatiany Zelikman, Kathyryny Scott, Igora Roma, Youndi Li. Pianistki są laureatkami wielu międzynarodowych konkursów muzycznych. Sukcesem był ich udział w międzynarodowym festiwalu „Piano Prestige” we Francji oraz w festiwalu muzyki kameralnej „Rovello Porro” we Włoszech.

Justyna Jarząb urodziła się w pobliskim Sochaczewie – tuż koło Żelazowej Woli, Serca Krainy Chopina. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie w klasie fortepianu Krystyny Zelichman już jako 6-latka. Kontynuowała tam naukę u Joanny Niewiadomskiej-Kocik. Już wtedy była wielokrotnie laureatką Przesłuchań Chopinowskich oraz stypendystką Burmistrza Miasta Sochaczew. Potem przyszedł czas na studia w Akademii Muzycznej w Krakowie u prof. Elżbiety Bukojemskiej oraz w Hogeschool van Kunsten w Rotterdamie u Jean Bernard-Pommiera. Studia podyplomowe odbyła w Akademii Muzycznej w Warszawie u prof. Elżbiety Tarnowskiej. Jako solistka i kameralistka zdobyła wiele nagród i wyróżnień na konkursach regionalnych i międzynarodowych.

Z kolei Ineke Hellingman urodziła się w Amsterdamie,gdzie ukończyła studia licencjackie w Konserwatorium w Amsterdamie i magisterskie w Hogeschool van Kunsten w Rotterdamie. Pianistka występuje regularnie w Holandii, Austrii, Hiszpanii, Francji i Niemczech, bierze udział w konkursach, gdzie jest wielokrotnie nagradzana. Młode, zdolne pianistki dały popis swych umiejętności, grając walce Brahmsa, małą suitę Debussy`ego, Suitę „Dolly” Fauré`a, tańce hiszpańskie Moszkowskiego i wreszcie Wariacje D- dur na temat pieśni Moore`a Fryderyka Chopina.

Z racji pięknej gry i po części uroku osobistego artystek, nie obyło się bez bisów. Kilka słów o każdym utworze powiedział dyrektor festiwalu „W krainie Chopina”, Mariusz Dżyga. Atmosfera podczas koncertu była świetna, szczególnie, że wśród widzów była rodzina i przyjaciele Justyny Jarząb.

Monika Gadzińska

Europejskie Centrum Artystyczne

im. Fryderyka Chopina w Sannikach

KUP BILET NA KONCERT