Letnie koncerty czas zacząć

Poza biletowanymi koncertami chopinowskimi w sali pałacu, we wszystkie pozostałe niedziele czerwca, lipca i sierpnia zapraszamy na koncerty plenerowe ze wstępem wolnym.

Wyjątkowo sympatycznym okazał się pierwszy tegoroczny koncert plenerowy. Młody pianista, Michał Sztekmiler zagrał nie tylko znane utwory Fryderyka Chopina, ale też innych kompozytorów. Otworzył tym samym cykl pod nazwą „Wakacje na miarę Chopina”, którego organizatorami są Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach oraz Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie i jego sannickie Koło.

Michał Sztekmiler ma 22 lata i wkrótce broni pracy dyplomowej na studiach I stopnia w łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie profesor Marii Koreckiej-Soszkowskiej. Od najmłodszych lat brał udział w konkursach pianistycznych i zdobywał nagrody. Nic w tym dziwnego, bowiem pochodzi z rodziny o silnych tradycjach muzycznych. Michałowi towarzyszyła młodsza siostra Marcelina, która również zdobywa nagrody podczas licznych koncertów.

 

Okazało się, że szczęśliwym zbiegiem okoliczności ma ze sobą skrzypce, z którymi tak naprawdę nie lubi się rozstawać. Zgodziła się na dodatkowy akcent przy koncercie brata i zagrała utwór Henryka Wieniawskiego. Zarówno Michał, grający na fortepianie, jak i skrzypaczka Marcelina, pokazali, że rodzinne tradycje bywają inspirujące. Po koncercie kilkanaście osób skorzystało jeszcze z możliwości zwiedzania pałacu. Byli wśród nich między innymi rodzice i przyjaciele rodziny Michała Sztekmilera. Podziwiali piękne miejsce, gdzie kiedyś mieszkał i komponował Chopin, a teraz grał ich syn. Młody pianista, bez specjalnego problemu dał się namówić na zagranie jeszcze jednego utworu, tym razem w sali koncertowej pałacu. Było to kolejną przyjemnością dla obecnych jeszcze gości.

 

Kolejna niedziela z muzyką fortepianową już 18 lipca, również w muszli koncertowej. Zagra Aleksandra Bobrowska.

Monika Gadzińska
Zdjęcia: Bartłomiej Lewandowski

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk