Letnie koncerty czas zacząć

Poza biletowanymi koncertami chopinowskimi w sali pałacu, we wszystkie pozostałe niedziele czerwca, lipca i sierpnia zapraszamy na koncerty plenerowe ze wstępem wolnym.

Wyjątkowo sympatycznym okazał się pierwszy tegoroczny koncert plenerowy. Młody pianista, Michał Sztekmiler zagrał nie tylko znane utwory Fryderyka Chopina, ale też innych kompozytorów. Otworzył tym samym cykl pod nazwą „Wakacje na miarę Chopina”, którego organizatorami są Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach oraz Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie i jego sannickie Koło.

Michał Sztekmiler ma 22 lata i wkrótce broni pracy dyplomowej na studiach I stopnia w łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie profesor Marii Koreckiej-Soszkowskiej. Od najmłodszych lat brał udział w konkursach pianistycznych i zdobywał nagrody. Nic w tym dziwnego, bowiem pochodzi z rodziny o silnych tradycjach muzycznych. Michałowi towarzyszyła młodsza siostra Marcelina, która również zdobywa nagrody podczas licznych koncertów.

 

Okazało się, że szczęśliwym zbiegiem okoliczności ma ze sobą skrzypce, z którymi tak naprawdę nie lubi się rozstawać. Zgodziła się na dodatkowy akcent przy koncercie brata i zagrała utwór Henryka Wieniawskiego. Zarówno Michał, grający na fortepianie, jak i skrzypaczka Marcelina, pokazali, że rodzinne tradycje bywają inspirujące. Po koncercie kilkanaście osób skorzystało jeszcze z możliwości zwiedzania pałacu. Byli wśród nich między innymi rodzice i przyjaciele rodziny Michała Sztekmilera. Podziwiali piękne miejsce, gdzie kiedyś mieszkał i komponował Chopin, a teraz grał ich syn. Młody pianista, bez specjalnego problemu dał się namówić na zagranie jeszcze jednego utworu, tym razem w sali koncertowej pałacu. Było to kolejną przyjemnością dla obecnych jeszcze gości.

 

Kolejna niedziela z muzyką fortepianową już 18 lipca, również w muszli koncertowej. Zagra Aleksandra Bobrowska.

Monika Gadzińska
Zdjęcia: Bartłomiej Lewandowski

Udana niedziela w Sannikach

Mimo figla, spłatanego przez pogodę, najmłodsi nie nudzili się podczas zorganizowanej dla nich imprezy. Dzień był pełen atrakcji, a zaczęło się od tradycyjnego koncertu chopinowskiego w pałacu, którego współorganizatorami jak zwykle było Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach oraz Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie i jego sannickie koło.

W pierwszą czerwcową niedzielę w Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach był zarówno cykliczny koncert, jak i mnóstwo popołudniowych atrakcji dla dzieci. Co prawda pogoda nieco zmieniła bieg zaplanowanych imprez, a tak naprawdę konieczna była przeprowadzka z muszli koncertowej i parku do pałacowych wnętrz.

Koncert o 14

Na skrzypcach grała Patrycja Grecka, utalentowana artystka Płockiej Orkiestry Symfonicznej, która zajmuje się też kształceniem młodych muzyków. Nietuzinkowe spojrzenie na muzykę klasyczną zainspirowało skrzypaczkę do zorganizowania w Płocku cyklu koncertów „Muzyką kawa słodzona”, prezentującego wyjątkowo utalentowanych muzyków z holenderskich uczelni. To właśnie tam, w 2015 roku ukończyła prestiżową klasę skrzypiec z tytułem – master of art w Maastricht w Holandii.

Patrycji Greckiej towarzyszył Emilian Madey - kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Emilian Madey łączy występy jako pianista z działalnością dyrygencką. Jest autorem licznych utworów na instrumenty solowe (m.in. na obój, skrzypce, fortepian, wiolonczelę); ale też i dla zespołów kameralnych. Napisał muzykę do filmu Izabeli Cywińskiej Oczarowanie Fryderyka, aktualnie pracuje nad autorskim projektem muzycznym.

Podczas koncertu usłyszeliśmy poezję w wykonaniu Beaty Ścibakówny, polskiej aktorki teatralnej i filmowej, ale również producentki spektakli teatralnych. „Intryga” to aktualnie grana sztuka z repertuaru Teatru Kamienica w Warszawie.

Wystawa

Zaraz po koncercie wszyscy przeszli na piętro pałacu do sali wystaw czasowych. Czekały tam obrazy Anny Macionek-Stańko. Tę wystawę, pod tytułem „Światło i kolor” objęła patronatem Płocka Galeria Sztuki. Malarka jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Piękne, bardzo realistyczne obrazy można oglądać do końca czerwca.

Dzień Dziecka

Ta część dnia zaplanowana była od godziny 16 w muszli koncertowej i parku wokół niej. Jednak tuż przed tą godzina lunął deszcz i zaczęło grzmieć. Decyzja Moniki Patrowicz, dyrektora Centrum była błyskawiczna - przenosimy się do pałacu. Nieco zmoknięte towarzystwo zasiadło w sali koncertowej, gdzie mogły wystąpić dzieci. Najpierw na scenie stanęli uczniowie Ogniska Muzycznego pod kierownictwem Stanisławy Ambroziak.

Na akordeonie zagrał Oliwier Siedlarek, Julia Cieślak zaprezentowała swe umiejętności przy fortepianie, a duet Michalina Ambroziak i Maja Dybiec – dwa utwory: „Piosenkę dla mamy” i „100 lat”.

Później na scenie powitana została skrzypcowa Klasa Talentów - Grecka Music Promotion w składzie: Maja Piesyk, Pola Adamska, Małgosia Pruchińska, Julia Gajewska, Bartuś Kędzierski, Nadia Kapuścińska, Aleksandra Jóźwiak - pod kierownictwem Patrycji Greckiej.

W sali lustrzanej dziećmi zajmowali się aktorzy Teatru pana O. z Poznania. Malowanie twarzy, zajęcia plastyczne, a także słodki poczęstunek znalazły swe miejsce w sali konferencyjnej. Tam też czekali na dzieci rycerze i białogłowy Niezrzeszonej Grupy Łuczniczej z Płocka, którzy prezentowali gry historyczne i stosowne akcesoria z epoki.

Choć dookoła słychać było szum deszczu, wewnątrz pałacu w najlepsze trwała zabawa. Część gości schroniła się w kawiarni, gdzie można kupić domowe ciasta, świetne lody i doskonałą kawę.

Monika Gadzińska

Fortepianowa muzyka w lżejszej odsłonie

W sobotę, 27 maja w sannickim pałacu gościł Paweł Łapuć. Jego autorski projekt wiąże się z podróżami rowerowymi oraz aranżacjami na fortepian muzyki jazzowej i filmowej.

Jak czytamy na stronie Pawła Łapucia „Kompozycji i improwizacji uczył się samodzielnie. Od ukończenia Szkoły Muzycznej II stopnia w Bydgoszczy w klasie fortepianu szuka własnej drogi artystycznej niezależnie. Od kilku lat mieszka w Warszawie, na co dzień pracuje poza branżą muzyczną, a oprócz solowego projektu od wielu lat gra w zespole progresywno-rockowym Art of Illusion.”

Paweł Łapuć podróżuje po Europie rowerem i właśnie wtedy często daje koncerty w przyjaznych miejscach. Gra i opowiada o swych trasach. Typowe miejsca, jak sale koncertowe czy studia to nie wszystko. Zdarza mu się występować w niecodziennych sceneriach, wtedy już z lekkim przenośnym pianinem cyfrowym. Był to między innymi hamak na Polach Mokotowskich czy Targu Śniadaniowym na Żoliborzu, puf na plaży w Zatoce Puckiej czy w sklepowej witrynie podczas happeningu artystycznego „Biennale Nieużytków” w Bydgoszczy.

Tym razem, w sobotę 27 maja gościny artyście udzieliło Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Paweł Łapuć dał wyjątkowo interesujący koncert fortepianowy. Zebrana publiczność z zainteresowaniem wysłuchała ciekawych aranżacji i obejrzała pokaz slajdów, ilustrujących rowerowe podróże.

Monika Gadzińska
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Listy miłosne w takt muzyki Chopina

Długo wyczekiwana wiosenna pogoda spowodowała, że Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach odwiedzili w minioną niedzielę nie tylko wielbiciele muzyki fortepianowej. Warunki sprzyjały spacerom, kawiarnia w pałacowej oranżerii kusiła Łakociami Chopina i doskonałą kawą.

 

Organizatorami cyklicznego majowego koncertu było tradycyjnie Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz jego sannickie Koło. Mieliśmy przyjemność wysłuchać kompozycji Fryderyka Chopina w mistrzowskim wykonaniu profesora Kazimierza Gierżoda, który stale koncertuje w kraju i za granicą, ma też na swym koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz licznych rozgłośni zagranicznych. Tym razem wystąpił dla sannickiej publiczności.

Profesor Gierżod sprawdza się również jako doskonały pedagog - wykształcił wielu pianistów polskich i zagranicznych. Tytułem naukowym profesora sztuki muzycznej legitymuje się od roku 1986. Poza pracą dydaktyczną na uczelniach, profesor prowadzi też kursy mistrzowskie w kraju i za granicą, bierze udział w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych. Od roku 2002 pełni funkcję prezesa Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Kazimierz Gierżod zagrał Poloneza d-moll, Nokturn cis-moll i Des-dur, Balladę g-moll i trzy Mazurki. Romantycznej muzyce towarzyszyły słowa miłosnych listów wielkich Polaków. Czytała je Dorota Kamińska, aktorka znana z wielu filmów i seriali.

Jej ciepły głos w połączeniu ze słowami pełnymi osobistych uczuć ich autorów, a także nastrojowe dźwięki fortepianu, sprawiły, że godzinny koncert nie wystarczył. Trwał dobre pól godziny dłużej, a i tak wszyscy czuli pewien niedosyt.

Niechętnie opuszczali salę koncertowa, ale na piętrze pałacu czekały obrazy Waldemara Kaliczaka, artysty który sam o sobie mówi, że maluje, rysuje, ilustruje i projektuje tak długo, jak sięga jego pamięć. Elementy tej kreatywności przewijały się przez całe życie zawodowe artysty, chociaż w różnym stopniu i w różnych okresach pojawiały się ze zróżnicowaną intensywnością - zależnie od wykonywanej pracy. Przez wiele lat był związany z teatrem i projektowaniem lalek, kostiumów i masek. Zajmował się reklamą, grafiką użytkową i typografią. W każdym z tych przypadków jego praca była w dużym stopniu związana z przekazywaniem różnych treści za pośrednictwem warstwy wizualnej. Prace Waldemara Kaliczaka znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i budynkach użyteczności publicznej - zarówno w Polsce, jak i za granicą. Waldemar Kaliczak jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków - Polska Sztuka Użytkowa.

Otwarta w niedzielę wystawa nosi tytuł Akty, twarze i pejzaże. Można ją oglądać do końca maja.

Jak zwykle po koncercie i wernisażu był czas na zwiedzanie pałacu. Wielu gości wróciło też do parku, by spojrzeć na cykliczną wystawę plenerową, tym razem związaną z rokiem Józefa Piłsudskiego.

Dziwić mógł nieco rozkopany trawnik nieopodal głównego wejścia do pałacu. Pracownicy i studenci Państwowego Muzeum archeologicznego w Warszawie prowadzą tu prace. Wiążą się one z odsłoniętymi podczas rewaloryzacji parku w 2011 roku, fragmentami fundamentów szlacheckiego dworu drewnianego z przełomu XVII i XVIIII wieku. Zgodnie z ponowionymi niedawno badaniami, jest duża szansa na kolejne, interesujące odkrycia.

Monika Gadzińska
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Z muzyczną wizytą

Obcowanie z muzyką, a szczególnie z muzyką klasyczną, powinno rozpoczynać się dosłownie od kołyski. Są specjalnie przygotowane nagrania dla maluchów, odbywają się poranki symfoniczne. W Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach słuchać muzyki uczą się nieco starsze dzieci - poczynając od przedszkolaków na gimnazjalistach kończąc. Pomagają w tym uczniowie Szkoły Muzycznej w Gąbinie. Co roku, z okazji kolejnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, goszczą w pałacowej sali koncertowej. Występy młodych artystów cieszą się ogromnym powodzeniem. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zostali poproszeni o dodatkowy koncert. Pierwszy odbył się 7 marca, kolejny niespełna miesiąc później, 3 kwietnia. Na widowni zasiedli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Sannikach oraz szkoły podstawowej ze Słubic. Znowu okazało się, że część gości wysłuchała koncertu, siedząc w sali lustrzanej, gdzie nie ma bezpośredniego podglądu na scenę. Dzięki uprzejmości nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej w Gąbinie, po koncercie jeszcze raz kilkoro muzyków zagrało specjalnie dla uczniów ze Słubic, którzy przesiedli się do sali koncertowej, by obejrzeć ich „na żywo”. Uczniom akompaniowała na fortepianie Paulina Urbankowska, a całość poprowadził Przemysław Kowalski.

Mieliśmy przyjemność wysłuchać:

-  Liliany Michalak – flet poprzeczny – Oberek na deserek – M. Matuszewski

-  Emilii Smolarek – saksofon – Suita breve

-  Aleksandry Brylskiej – skrzypce – Menuet – J. Haydn

-  Mikołaja  Wilkiewicza – klarnet – Sonata cz. II i III – G. Bacewicz

-  Karoliny Olszewskiej – gitara – Bar Karola – N. Coste

-  Aleksandry Piegowskiej – skrzypce – Kajtuś na kucyku – D. Obijalska

-  Kingi Chrząszczewskiej – akordeon – Bąk – A. Hundziak

-  Michaliny Dobaczewskiej – fortepian – Etiuda

-  Oliwii Borkowskiej – skrzypce – Obertas – H. Wieniawski

-  Magdaleny Ambroziak – klarnet – Temat z wariacjami – J. Kratochwill

-  Martyny Stańczak – gitara – Tak bardzo się starałem – S. Krajewski

-  Mateusza Cichalewskiego  – saksofon – Kołysanka, Saksofonissimo

-  Karoliny Wojno – fortepian – Etiuda c-moll – S. Heller

-  Zespołu Kameralnego w składzie: Liliana Michalak (flet), Oliwia Borkowska (skrzypce), Karolina wojno (fortepian) – Taniec – P. Peuerl – Polka – D. Szostakowicz

Na pewno jeszcze nie jeden raz zaprosimy szkolną młodzież na występy utalentowanych rówieśników.

Monika Gadzińska
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Muzyczne inspiracje w Sannikach

Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach to miejsce, do którego ciągną wielbiciele muzyki klasycznej. Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie wraz z jego sannickim Kołem już 36. rok organizują tu koncerty. Zainteresowanie nimi jest ogromne, a bilety rezerwowane z dużym wyprzedzeniem.

Pierwsza kwietniowa niedziela była wyjątkowo atrakcyjna pod wieloma względami. Piękna wiosenna aura spowodowała, że już od wczesnych godzin południowych przechadzali się ludzie. W pałacowej oranżerii otwarta była kawiarnia, gdzie można było zjeść świetne ciasto i wypić doskonałą kawę. A tuż przed godziną 14 obie sale koncertowe zaczęły zapełniać się gośćmi.

Dyrektor Europejskiego Centrum Monika Patrowicz i Aleksandra Głowacka, przewodnicząca sannickiego Kola TiFC przedstawiły wykonawców. Przy fortepianie zasiadł tego dnia Paweł Kowalski, jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków, wykonujący utwory na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego. Gra recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Na sannickim koncercie zagrał utwory Fryderyka Chopina: Balladę g-moll, Mazurki, Preludia, Nokturn Fis-dur, Walc des-dur, Fantaisie-Impromptu i Poloneza As-dur.

Artyście towarzyszyła Maria Pakulnis, którą możemy oglądać nie tylko na szklanym ekranie, ale i na deskach teatralnych. Obecnie występuje w stołecznym Teatrze Komedia i Teatrze Kamienica. Aktorka posłużyła się wybranymi utworami Agnieszki Osieckiej.

Po koncercie w sali wystaw czasowych otwarta została kolejna wystawa pod tytułem „Zapiski z rzeczywistości w malarstwie”. Tym razem są to obrazy dwojga artystów - Ewy Karoliny Osowskiej i Wojciecha Rutkowskiego. I naprawdę są to realistycznie pokazane miejsca, w których każdy z nas mógł lub wręcz chciałby kiedyś się znaleźć. Zapraszamy do obejrzenia tych malarskich zapisków – naprawdę warto. Artyści wystawiają wspólnie swoje obrazy w Sannikach już po raz trzeci. Ewa Karolina Osowska jest absolwentką ASP w Warszawie i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studia podyplomowe z wychowania plastycznego odbyła w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych poplenerowych oraz trzech indywidualnych. Wojciech Rutkowski dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Tadeusza Dominika i prof. Ireny Wilczyńskiej oraz dyplom z architektury wnętrz u prof. Jana Kurzątkowskiego. Ma na swoim koncie udział w 52 wystawach indywidualnych i ponad stu wystawach zbiorowych. Jest członkiem rzeczywistym ZPAP. Odznaczony odznaką Zasłużony dla Kultury.

Tego samego dnia otwarta została jeszcze jedna wystawa, tym razem z cyklu wystaw plenerowych - wystawa fotografii pod tytułem „Arcydzieła wyrwane naturze”. Jest to w zasadzie wystawa plenerowa, ale ze względu na jej wyjątkową specyfikę – właśnie fotografie i niezbyt pewną kwietniową aurę, została rozstawiona w sali konferencyjnej. Prace Jerzego Wernika wyglądają, jak obrazy. Piękne, rzeczywiście arcydzieła, stworzone przez matkę naturę wymagały z pewnością ogromnej pracy, „czatowania” z obiektywem przy oku na właściwy moment. Autorem zdjęć jest Jerzy Wernik, członek Płockiego Towarzystwa Fotograficznego im. Aleksandra Macieszy. Inspirację do zdjęć daje mu malarstwo, ale też i muzyka. Zarówno poważna – między innymi Mozarta i Chopina, jak rockowa – Pink Floyd, King Crimson, Marillion, czy jazzowa – Milesa Davisa, Johna Coltrane. O wystawie w sannickim pałacu sam jej autor mówi tak: - Wystawa w miejscu, w którym przebywał nasz muzyczny Geniusz jest dla mnie wielkim zaszczytem, a jednocześnie wielkim wyzwaniem, by poziom mojej wystawy był godny. (…) Starałem się oddać w fotografiach choć cząstkę piękna (…) muzyki –

Obydwie wystawy można oglądać przynajmniej przez miesiąc, w godzinach otwarcia pałacu.

W niedzielę można było kupić tak zwane rękodzieło artystyczne związane z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi. Były to piękne prace podopiecznych i wychowawców szkoły w Mocarzewie oraz Domu Opieki Społecznej w Sannikach, a także ręcznie robione serwetki.

Monika Gadzińska
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Młodzi wykonawcy w Sannikach

Tradycją Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach są wiosenne występy uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Gąbinie. Zapraszane są wtedy dzieci i młodzież szkolna. Jest to doskonała okazja do zaprzyjaźnienia się z muzyką klasyczną.

Z okazji 207. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w sali koncertowej sannickiego pałacu odbył się koncert, w którym wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Gąbinie z klas: fortepianu, akordeonu, śpiewu solowego, skrzypiec, saksofonu, fletu poprzecznego oraz klarnetu. Kolejno prezentowali się: Alicja Kiełbasa, Arkadiusz Gajewski, Daria Milczarek, Julia Reńda, Jan Dubielak, Mateusz Cichalewski, szkolny Zespół Kameralny, Damian Szymański, Zuzia Stępniak, Mikołaj Wilkiewicz, Emilia Smolarek, Natalia Bieńkowska, Joanna Róg, Oliwia Borkowska, Karolina Wojno, Liliana Michalak. Koncert poprowadziła Katarzyna Domagała – nauczyciel fortepianu, uczniom podczas gry akompaniował dr Zbigniew Merecki – nauczyciel fortepianu. W programie znalazły się między innymi utwory F. Chopina, H. Wieniawskiego, G. Bacewicz, S. Moniuszki, J. Garści, M. Karłowicza, M. Matuszewskiego.

Obydwie sale koncertowe zapełniły dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Mocarzewie oraz Erminowie, a także ze szkół podstawowych w Giżycach i Brochowie. Nawet najmłodsi i ci zazwyczaj bardzo ruchliwi, siedzieli jak trusie, słuchając swoich uzdolnionych koleżanek i kolegów.

Monika Gadzińska
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Wiolonczele w sannickim pałacu

Przełom lutego i marca zapisał się w sannickim pałacu dźwiękami wiolonczeli. Przez cały tydzień studenci Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu doskonalili swą grę podczas warsztatów prowadzonych przez profesora Reinharda Latzko. W każdym niemal pomieszczeniu można było spotkać ćwiczącego młodego wiolonczelistę.

Te kilkudniowe warsztaty zaowocowały koncertem pod patronatem Ambasadora Austrii, dr. Thomasa M. Buchsbauma, w którym wystąpili: Christine Roider, Benedikt Sinko, Lucas Rothenfusser, Alina Holender, Clara Lindenbaum, Irene Kok, Raphaela Gromes, Ursina Braun, Izak Hudnik, Marta Kordykiewicz. Akompaniował im profesor Hartmut Schneider. Świetne wykonania utworów Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa, Francisa Poulenca, Piotra Czajkowskiego, Césara Francka, Siergieja Prokofiewa, Dmitrija Szostakowicza, Roberta Schumanna spotkały się z gorącym przyjęciem. Młodzi artyści odnieśli się do swojego występu wyjątkowo emocjonalnie. Ich zaangażowanie w doskonalenie swojego warsztatu widoczne też było podczas pobytu w sannickim pałacu, kiedy każdą chwilę poświęcali na grę.

Koncert profesjonalnie spiął słowem Jan Popis, Jan Popis, znany muzykolog, krytyk muzyczny, producent, popularyzator muzyki. Jest jednym z najwybitniejszych znawców muzyki Fryderyka Chopina. Z przyjemnością słuchali wszyscy historii o kompozytorach, poszczególnych utworach, o polskich korzeniach Szostakowicza. Jan Popis przypomniał, że poza fortepianem, Chopin fascynował się wiolonczelą. Niedzielny koncert wiolonczelowy pokazał, jak doskonale wiolonczela nadaje się do transkrypcji utworów Chopina.

Po koncercie wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli wystawę ikon autorstwa Katarzyny Kobuszewskiej. Artystka jest Jest płocczanką, z wykształcenia plastykiem, od wielu lat bardzo interesuje ją wschodnie malarstwo religijne. Pisze ikony stosując tradycyjne, wielowiekowe kanony - wykonanie podobrazia, proces przenoszenia rysunku, złocenie, technikę tempery jajowej. Wystawę można oglądać do 31 marca 2017.

Monika Gadzińska
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Sezon koncertowy 2017 w Sannikach rozpoczęty

Pierwszy w tym roku koncert chopinowski zagrali goście z Niemiec i Austrii. W ostatnią niedzielę lutego przy fortepianie zasiadł prof. Hartmut Schneider, a na wiolonczeli towarzyszył mu prof. Reinhard Latzko.

Organizatorami byli Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dyrektor Centrum, Monika Patrowicz wraz z Aleksandra Głowacką z sannickiego Koła TiFC powitały gości i przedstawiły artystów. Ten inauguracyjny koncert zaszczycił swą obecnością Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wraz z małżonką. Wśród wielu innych byli też Waldemar Pawlak – premier RP. Na widowni siedzieli również studenci wiedeńskiego Uniwersytetu Muzycznego.

- Miło nam powitać wszystkich państwa, a szczególnie Marszałka Adama Struzika, który został wybrany najlepszym marszałkiem Polski roku 2016 – tak rozpoczęła popołudnie dyrektor Monika Patrowicz. Zaszczytny tytuł Samorządowca Roku oraz specjalna nagroda serwisu portalsamorzadowy.pl zostanie wręczona marszałkowi Struzikowi w maju, podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Doskonała gra pianisty i wiolonczelisty zachwyciła słuchaczy, szczególnie, że zaprezentowali repertuar Fryderyka Chopina i Franza Schuberta.

Hartmut Schneider to niemiecki pianista, który od najmłodszych lat zdobywał nagrody zarówno w konkursach ogólnokrajowych, jak i międzynarodowych.

Występował w wielu krajach Europy jako kameralista i solista. Od 2005 roku jest profesorem fortepianu w Hochschule für Musik w Detmold. Reinhard Latzko zaś to wiolonczelista, również z bogatym dorobkiem. Od 1990 jest tutorem przy Gustav Mahler Jugendorchester, a od 2003 profesorem na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

Muzykom towarzyszył Wiktor Zborowski, jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Grał w wielu warszawskich teatrach. Na ekranie zadebiutował w jednym z odcinków „Czterdziestolatka" pt. „Karta ze Spitzbergenu, czyli oczarowanie". Rola Longinusa Podbipięty w polskiej superprodukcji „Ogniem i mieczem" zachwyciła nie tylko widzów, ale i krytyków filmowych. Filmy „Siekierezada”, „Złoto dezerterów" czy „Kogel mogel" to kolejne świetne role aktora. Wiktor Zborowski występował też w Teatrze Telewizji oraz wielu polskich serialach. Wybitne kreacje w słuchowiskach zaowocowały nagrodą „Wielki Splendor" Teatru Polskiego Radia i Telewizji. Podczas koncertu aktor przedstawił poezję między innymi Tetmajera, Kerna, Broniewskiego, Leśmiana.

Dyrektor Monika Patrowicz zaprosiła również na plenerową wystawę stowarzyszenia Foto Humanum. - We współpracy Europejskiego Centrum Artystycznego im. F. Chopina w Sannikach i Stowarzyszenia Foto Humanum, zorganizowany został na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego plener fotograficzny. Jego efekty ujrzą Państwo na wystawie plenerowej, którą dziś otwieramy – powiedziała Monika Patrowicz.

Wystawę tworzy 30 wielkoformatowych wydruków zdjęć, których autorami są właśnie członkowie Stowarzyszenia Foto Humanum: Natalia Zdziebczyńska, Katarzyna Turkowska, Jan Konrad Soborowski, Janusz Adryjańczyk oraz Janusz Stasiak.

 

Po koncercie wszyscy zostali zaproszeni na wystawę malarstwa Eleny Danilenko. Artystka najchętniej maluje kwiaty i martwą naturę, ale też pejzaże i portrety. Artystka jest z pochodzenia Rosjanką, ale od 15 lat mieszka i tworzy w Płocku. Elena Danilenko jest absolwentką malarstwa i konserwacji dzieł sztuki oraz wydziału historii sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu. Pracowała w Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Etnograficznym w Sankt Petersburgu, gdzie była konserwatorem tkanin historycznych.

Na ścianach sali wystaw sannickiego pałacu, już 1 lutego pojawiły się kwiaty – to właśnie obrazy Eleny. Wystawę można oglądać do 1 marca, a spotkanie z artystką odbyło się 26 lutego, po koncercie chopinowskim.

Kolejny koncert już 5 marca – zapraszamy. Wystąpią studenci wiolonczeli profesora Reinharda Latzko, którzy przez cały tydzień będą ćwiczyć w sannickim pałacu. Towarzyszyć im będzie Jan Popis - muzykolog, krytyk muzyczny, popularyzator muzyki.

Przypominamy, że bilety na koncerty można rezerwować w zakładce Bilety na stronie internetowej www.ecasanniki.pl

 

Milo nam również poinformować, że od 26 lutego w oranżerii pałacowej w dni koncertów czynna jest od godziny 12 kawiarnia, od maja również we wszystkie weekendy.

 

Monika Gadzińska
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Łukasz Zagrobelny gościł w Sannikach

Łukasz Zagrobelny zauroczył gości Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sannikach. Dwie edycje koncertu świątecznego ściągnęły tu nie tylko spragnionych świątecznej atmosfery i kolęd, ale przede wszystkim wielbicieli artysty. Zarówno o godzinie 14, jak i 17 sala koncertowa była pełna, wiele osób siedziało również w sali lustrzanej.

Mocny, a jednocześnie liryczny głos wokalisty niósł się po całym niemal pałacu. Łukasz Zagrobelny to artysta obdarzony szczególnym głosem, uznawanym za jeden z najlepszych męskich w Polsce. Jego koncerty przyciągają rzesze fanów jak magnes. Zarówno wielkie koncerty, jak i te mniejsze, bardziej kameralne, cieszą się wielką popularnością. Łukasz Zagrobelny ciepłym głosem śpiewa teksty pełne emocji, a przy tym ma doskonały kontakt z każdą publicznością. Dało się to odczuć podczas niedzielnych koncertów w sannickim pałacu.

Po godzinnym spektaklu wszyscy przeszli na piętro pałacu, gdzie otwarta została wystawa fotografii pod tytułem "Ziemia Święta". Galeria prezentowanych fotografii pochodzi ze zbiorów Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela oraz polskiego Ministerstwa Sportu i Turystyki. Święta Bożego Narodzenia to doskonały moment, by pokazać wyjątkowe miejsca. Egzotyczna przyroda, góry i pustynie, a w tym wszystkim cuda architektoniczne, miejsca kultu religijnego i takie, które zwyczajnie trzeba zobaczyć. Pod nazwą Ziemi Świętej kryje się miejsce, gdzie swój początek mają według tradycji trzy największe religie świata - judaizm, chrześcijaństwo i islam. Już od czasów antycznych pielgrzymują tu ludzie wszystkich nacji. Ich celem jest poznanie szczególnych miejsc, odkrywanie nowych przemyśleń i spojrzenia na wielokulturowość i wielonarodowość.

W międzyczasie warto było zajrzeć na kiermasz, gdzie można było kupić świąteczne ozdoby przygotowane przez podopiecznych Zespołu Szkół w Mocarzewie, uczniów szkoły podstawowej w Sannikach oraz piękne serwety twórczyń ludowych. Każdy, najmniejszy nawet drobiazg, może stanowić element domowej dekoracji lub doskonały prezent pod choinkę.

O kolejnych imprezach w sannickim pałacu poinformujemy wkrótce.

Monika Gadzińska
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Więcej artykułów…

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk